Etapy psychoterapii uzależnień
-
Trwałe utrzymywanie abstynencji.
-
Rozwiązywanie problemów osobistych bez alkoholu.
-
Prowadzenie zdrowego i konstruktywnego stylu życia.
Cele psychoterapii uzależnień mają związek z funkcjonowaniem psychospołecznym osoby uzależnionej i utrzymywaniem abstynencji.
I ETAP Rozpoczynanie procesu zdrowienia.
Negowanie faktu własnej choroby, obawa przed rozstaniem z alkoholem, obrona przed leczeniem, motywacja: nacisk zewnętrzny rodzi wewnętrzne zagrożenie, intensywne cierpienie
II ETAPAkceptacja choroby i uznanie konieczności abstynencji
Praca nad uznaniem własnego uzależnienia i powstrzymywanie się od picia.
Zrozumienie uzależnienia i zasad terapii, rozpoznanie własnego uzależnienia i bezsilności wobec alkoholu, wspieranie wczesnej abstynencji, zmiana tożsamości alkoholowej.
III ETAP Rozbrajanie mechanizmów uzależnienia.
Uzdrawianie życia emocjonalnego: rozpoznawanie uczuć , kontaktowanie się z bolesnymi uczuciami i oswajanie ich obecności, zwiększenie odporności na cierpienie i zdolności do radzenia sobie ze stresem, uczenie się zdrowych sposobów poszukiwania pozytywnych uczuć;
porządkowanie umysłu: uczenie się przewidywania, planowania działań oraz realistycznego rozumowania przyczynowo skutkowego, budowanie konstruktywnego „Ja”.
IV ETAP Zapobieganie nawrotom.
Wycofanie się z sytuacji wysokiego ryzyka, budowanie konstruktywnego środowiska osobistego, uczenie się umiejętności zapobiegania nawrotom.
V ETAP Praca nad rozwojem własnych umiejętności życiowych.
Rozwijanie umiejętności intrapersonalnych i interpersonalnych, zadaniowych. Poprawa relacji rodzinnych, rozwój zainteresowań. Wprowadzanie w życie konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu i dbania o higienę psychiczną. Troska o rozwój duchowy
VI ETAP Rozwiązywanie problemów osobistych.
Naprawianie szkód spowodowanych przez picie, zmiana tendencji autodestrukcyjnych, zmiana destrukcyjnych form relacji z otoczeniem, budowanie pozytywnej wizji własnej osoby i życia.
Opracowano na podstawie wykładów prof. Jerzego Mellibrudy
psychoterapeuta uzaleznień