Etapy psychoterapii uzależnień

  •  Trwałe utrzymywanie abstynencji.

  • Rozwiązywanie problemów osobistych bez alkoholu.

  • Prowadzenie zdrowego i konstruktywnego stylu życia.

Cele psychoterapii uzależnień mają związek z funkcjonowaniem psychospołecznym osoby uzależnionej i utrzymywaniem abstynencji.

I ETAP Rozpoczynanie procesu zdrowienia.

Negowanie faktu własnej choroby, obawa przed rozstaniem z alkoholem, obrona przed leczeniem, motywacja: nacisk zewnętrzny rodzi wewnętrzne zagrożenie, intensywne cierpienie

II ETAPAkceptacja choroby i uznanie konieczności abstynencji

Praca nad uznaniem własnego uzależnienia i powstrzymywanie się od picia.

Zrozumienie uzależnienia i zasad terapii, rozpoznanie własnego uzależnienia i bezsilności wobec alkoholu, wspieranie wczesnej abstynencji, zmiana tożsamości alkoholowej.

III ETAP Rozbrajanie mechanizmów uzależnienia.

Uzdrawianie życia emocjonalnego: rozpoznawanie uczuć , kontaktowanie się z bolesnymi uczuciami i oswajanie ich obecności, zwiększenie odporności na cierpienie i zdolności do radzenia sobie ze stresem, uczenie się zdrowych sposobów poszukiwania pozytywnych uczuć;

porządkowanie umysłu: uczenie się przewidywania, planowania działań oraz realistycznego rozumowania przyczynowo skutkowego, budowanie konstruktywnego „Ja”.

IV ETAP Zapobieganie nawrotom.

Wycofanie się z sytuacji wysokiego ryzyka, budowanie konstruktywnego środowiska osobistego, uczenie się umiejętności zapobiegania nawrotom.

V ETAP Praca nad rozwojem własnych umiejętności życiowych.

Rozwijanie umiejętności intrapersonalnych i interpersonalnych, zadaniowych. Poprawa relacji rodzinnych, rozwój zainteresowań. Wprowadzanie w życie konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu i dbania o higienę psychiczną. Troska o rozwój duchowy

VI ETAP Rozwiązywanie problemów osobistych.

Naprawianie szkód spowodowanych przez picie, zmiana tendencji autodestrukcyjnych, zmiana destrukcyjnych form relacji z otoczeniem, budowanie pozytywnej wizji własnej osoby i życia.

 

Opracowano na podstawie wykładów prof. Jerzego Mellibrudy

Aleksandra Jurecka

psychoterapeuta uzaleznień

Copyright Psychosoma 2011. Design by xyro.net

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.